Utan ankare Södergren kollapsade Sverige
Jahapp, det är väl bara att gratulera Norge än en gång…
Det var sega svenskar rakt igenom idag, vi blev förpassade till att kriga med blåbärsnationerna redan efter förstasträckan vilket var rätt så tråkigt. Nu är frågan hur mycket Södergrens återbud påverkat killarna. Man kan ju bara hoppas att Richardsson inte tappat så ofantligt mycket med Anders i laget men man vet inte. Johan Olsson som ska vara en av de bästa klassisk-åkarna i världen tappade nästan 30 sekunder mot bästa löpare på sin sträcka och var endast sjätte bästa åkare. Wassup?
Jaja, det verkar som om mästerskap och stafett inte går i hop med Sveriges herrar…
…men vi ska inte hänga läpp, det är ju bara ett år kvar till OS!
Nu ska jag stifta bekantskap med fienden.

Kan bara gratulera Norge och Northug. Hur man kan göra en sån spurt efter att ha haft mjölksyra upp till öronen i sista backen är helt obegripligt. Karln verkar vara ett unikum i skidvärlden.
Sverige var ju borta redan på första sträckan så det var bara att bryta ihop i det fallet. Södergren hade möjligen kunna ge Sverige en fjärdeplats, men det spelar mindre roll.
Inlagd: 2009-02-27, 15:46
Skriven av: uttern