Landslagstrupper 2022-23

kursiv stil = ingen info än, Fet stil = bekräftad, (inom parentes) = ny eller var tidigare i

Aktiva:

A-landslag damer (A) – 8 (=) A-landslag herrar (A) – 6 (=)
Ebba Andersson, Piteå elit SK
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge
Anna Dyvik, IFK Mora SK (ny)
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Frida Karlsson, Sollefteå skidor IF
Moa Olsson, Falun Borlänge SK (TB)
Emma Ribom, Piteå elit SK
Jonna Sundling, Piteå elit SK
Jens Burman, Åsarna IK
Marcus Grate, IFK Umeå
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
Anton Persson, Falun Borlänge SK (TB)
William Poromaa, Åsarna IK
Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK
Team Bauhaus damer (TB)  – 5 (+1) Team Bauhaus herrar (TB) – 5 (+1)
Moa Hansson, Falun Borlänge SK (SS)
Lisa Ingesson, Piteå elit SK (J)
Louise Lindström, Falun Borlänge SK (SS)

Moa Lundgren, IFK Umeå
Märta Rosenberg, Duveds IF (J)
Edvin Anger, Åsarna IK (J)
Jonas Eriksson, IFK Mora SK (SS)
George Ersson, Falun Borlänge SK (SS)
Leo Johansson, Falun Borlänge SK (SS)
Eric Rosjö, IFK Mora SK (SS)
Team Svenska Spel damer (SS) – 3 (-1) Team Svenska Spel herrar (SS) – 6 (-8)
Ingrid Hallquist, Åsarna IK (ny)
Elina Rönnlund, IFK Umeå (TB)
Jenny Solin, Sollefteå skidor IF
Gustaf Berglund, IFK Mora
Emil Danielsson, Högbo GIF
Truls Gisselman, Rehns BK
Gustav Kvarnbrink, Åsarna IK
Carl Rune, Täby IS SK (ny)
Måns Skoglund, Täby IS SK (J)
JuniorLANDSLAGET damer (J) – 4 (=) JuniorLANDSLAGET herrar (J) – 4 (=)
Tove Ericsson, Hudiksvall IF
Lisa Eriksson, Strömnäs GIF
Erica Lavén, Täby IS SK (ny)
Elin Näslund, Vårby IF (ny)
Ludvig Berg, Rehns BK (ny)
Erik Bergström, Rehns BK (ny)
Elias Danielsson, Högbo GIF (ny)
Hugo Nilsson, Hudiksvalls IF (ny)

Landslagsledning:

Förbundsdirektör
Längdchef
Landslagschef
Tränare Landslag
Tränare Landslag
Tränare Landslag
Tränare Svenska Spel Östersund + Juniorer
Tränare Svenska Spel Östersund
Tränare Svenska Spel Umeå + Juniorer
Tränare Svenska Spel Falun
Ola Strömberg
Lars Öberg
Anders Byström
Anders Högberg
Lars Ljung
Stefan Thomson
Ida Ingemarsdotter
Martina Höök
Andreas Domeij
Mattias Nilsson

Serviceteam:

Vallachef
Vallare
Vallare (Ebba A och Maja D)
Vallare
Vallare
Vallare
Vallare (Jonna S)
Busschaufför
Lastbilchaufför
Landslagsläkare (A och Team Bauhaus)
Landslagsläkare (Svenska Spel)
Kommunikationsansvarig
Petter Myhlback
Mats Eklund
Thomas ”Oljan” Eriksson
Anders Niemi
Linus Rotter
Martin Norrgård
Perry Olsson
Lennart Larsson
Markus Forsberg
Jan Wall
Markus Ottosson
Ulrika Sterner

Tidigare med:

Andersson, Fredrik, Piteå elit SK (TB)
Bergström, Nils, Rehns BK (J)
Buskqvist, Alfred, IK Stern (SS)
Ekberg, Johan, Nacka Värmdö SK (SS)
Ekström, Axel, IFK Mora SK (SS)
Häggström, Johan, Piteå elit SK (A)
Ingesson, Magnus,
Tränare Landslag – valt att ej förlänga
Jacobsson, Hugo, Falun/Borlänge (SS)
Jonsson, Olof
, Trillevallen SK (SS)
Kalla, Charlotte
, Piteå Elit (A) – slutar som elitåkare
Modig, Lovisa, SK Bore (TB)
Persson, Alicia, Stockviks SF (SS)
Ruus, Marcus, Åsarna IK (SS)
Sandström, Björn, Piteå elit SK (TB)
Svahn, Linn
, Östersunds SK (A) – valt eget upplägg utanför landslaget
Werner, Axel, IK Stern (J)
Westberg, Karl-Johan, Borås SK (TB)