Landslagstrupper 2021-22

kursiv stil = ingen info än, Fet stil = bekräftad, (inom parentes) = ny eller var tidigare i

Aktiva:

A-landslag damer (A) – 8 (-1) A-landslag herrar (A) – 6 (+1)
Ebba Andersson, Piteå elit SK
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge
Johanna Hagström, Ulricehamns IF (TB)
Charlotte Kalla, Piteå elit SK
Frida Karlsson, Sollefteå skidor IF
Emma Ribom, Piteå elit SK
Jonna Sundling, Piteå elit SK
Linn Svahn, Östersunds SK
Jens Burman, Åsarna IK
Marcus Grate, IFK Umeå (TB)
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
Johan Häggström, Piteå elit SK
William Poromaa, Åsarna IK (TB)

Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK
Team Bauhaus damer (TB)  – 4 (-1) Team Bauhaus herrar (TB) – 4 (+1)
Moa Lundgren, IFK Umeå (A)
Lovisa Modig, SK Bore (ny)

Moa Olsson, Falun-Borlänge SK
Elina Rönnlund, IFK Umeå
Fredrik Andersson, Piteå elit SK
Anton Persson, SK Bore (SS)

Björn Sandström, Piteå elit SK (SS)
Karl-Johan Westberg, Borås SK (SS)
Team Svenska Spel damer (SS) – 4 (-3) Team Svenska Spel herrar (SS) – 14 (-1)
Moa Hansson, Landsbro IF SK (J)
Louise Lindström, Falun/Borlänge SK
Alicia Persson, Stockviks SF
Jenny Solin, Sollefteå skidor IF (ny)
Gustav Berglund, IFK Mora SK
Alfred Buskqvist, IK Stern (ny)
Emil Danielsson, Högbo GIF (J)
Johan Ekberg, Nacka Värmdö SK
Axel Ekström, IFK Mora SK (ny)
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
George Ersson, IF Strategen (J)
Truls Gisselman, Rehns BK (J)
Hugo Jacobsson, Falun/Borlänge
Leo Johansson, Falun/Borlänge SK
Olof Jonsson, Trillevallen SK
Gustav Kvarnbrink, IFK Umeå (ny)
Eric Rosjö, IFK Mora SK
Marcus Ruus, Åsarna IK
JuniorLANDSLAGET damer (J) – 4 (=) JuniorLANDSLAGET herrar (J) – 4 (=)
Tove Ericsson, Hudiksvall IF (ny)
Lisa Eriksson, Strömnäs GIF (ny)
Lisa Ingesson, Strömnäs GIF
Märta Rosenberg, Duveds IF
Edvin Anger, Åsarna IK
Nils Bergström, Rehns BK (ny)
Måns Skoglund, Täby IS SK (ny)
Axel Werner, IK Stern (ny)

Landslagsledning:

Förbundsdirektör
Längdchef
Landslagschef
Tränare Landslag
Tränare Landslag
Tränare Landslag
Tränare Landslag
Tränare Svenska Spel Östersund + Juniorer
Tränare Svenska Spel Östersund
Tränare Svenska Spel Umeå + Juniorer
Tränare Svenska Spel Falun
Ola Strömberg
*** vakant ***
Anders Byström
Anders Högberg
Lars Ljung
Stefan Thomson
Magnus Ingesson
Ida Ingemarsdotter
Martina Höök
Andreas Domeij
Mattias Nilsson

Serviceteam:

Vallachef
Vallare
Vallare (Ebba A och Maja D)
Vallare
Vallare
Vallare
Vallare (Jonna S och Charlotte K)
Busschaufför
Lastbilchaufför
Landslagsläkare
Petter Myhlback
Mats Eklund

Thomas ”Oljan” Eriksson
Anders Niemi
Linus Rotter
Martin Norrgård
Perry Olsson
Lennart Larsson
Markus Forsberg
Per ”Pliggen” Andersson

Tidigare med:

Aflodal, Gustav (SS)
Bångman, Tilde (J)
Brännmark, Viktor (SS)
Danielsson, Filip (SS)
Dyvik, Anna (TB) – slutar i landslaget och satsar mot OS i egen regi
Falk, Hanna (A) – slutar i landslaget, åker eventuellt i långlopp
Fåhraeus, Daniel (längdchef)
Henriksson, Sofia (SS)
Herbert, Johan (SS)

Molander Kristiansen, Moa (SS)
Nordström, Maria (SS)
Settlin, Evelina (TB)
Thorn, Viktor (A) – slutar

Vinsa, Lisa (SS)
Öhrn, Rebecca (SS)