Inför damstafetten
Hur slitna är Anna Haag och Britta Norgren? Brittas form såg sådär ut under den individuella sprinten då hon inte gick vidare, men man kan ju hoppas att det krävs en genomkörare och att det kvalet är genomköraren till morgondagens stafett. För hon står för en tuff tuff uppgift. Hennes form blir helt klart nyckeln till hur det kommer sluta i morgon eftersom hon ställs mot Kuitunen. Alltså laget:
- Lina Andersson
- Britta Norgren
- Anna Haag
- Charlotte Kalla
Lina möter Muranen, Bjørgen, Zeller, Sidko, Confortola mfl. alltså inte någon omöjlig uppgift. Tror nog hon är helt klart med i täten vid växling.
Sen är det då Britta, hon har som sagt Kuitunen emot sig, men även Sachenbacher-Stehle, Johaug, Longa, Rotcheva. Hårt hårt motstånd!!
Haag på tredje kör mot Roponen, Gössner, Steira, Valbusa och Tchepalova mfl. Kan bli hårt och förmodligen har hon lite att hämta igen från täten efter Brittas hårda sträcka.
Så hur mycket klarar Kalla att plocka in på fjärdesträckan då? Det är frågan! Ibland har hon ju åkt helt vansinnigt fort när hon fått vittring på villebråden… De som hon kanske kommer att jaga är bl.a. VM-drottningen Saarinen, norska junioren Kristoffersen, Nystad, Follis och Medvedeva.
Ni som börjat diskutera eventuella scenarier osv kan övergå i denna tråd!
Laguppställnignar
TV-tider
12:45 Damstafetten

Det känns som att detta kan bli riktigt bra ändå!
(Vi hoppas väl på snöfall va?) ;)
En grej som känns lite läskigt däremot är att en utvilad Kowalczyk också kör första sträckan. Även om Polen som lag är kört, så kan kanske Kowalczyk dra med exempelvis en sådan som Muranen iväg från Sverige. Lina gjorde ju bort sig lite i Davos (var det va?) och försökte följa polskan för att sedan tappa massor. Hm. Hoppas hon lärt sig.
Om den unga tysken Gössner pallar tredje sträckan blir nog tyskland livsfarligt. Hua, en medalj är långt ifrån självklar. Vi håller tummarna för Kalla på fjärdesträckan!!!
Inlagd: 2009-02-25, 18:30
Skriven av: Anonym