Lite sämre tippat på damsidan i La Clusaz
Kul att vara norsk idag, tyvärr är jag svensk. Skidpepp tippade fel, det blev ingen ny triumf för Charlotte Kalla. Hon såg mest plågad ut i spåret. Jag satt på jobbet och kollade på NRKs nätsändningar så jag fick aldrig ens se Kalla gå i mål för de bytte raskt till skidskyttet… men hon blev till slut 11:a strax före Anna Haag som kom i mål på en 13:e plats. En bra placering av Haag som inte alls var nöjd med förra helgens resultat. Bra!
Sara Lindborg blev utan världscupoäng igen med en 39:e plats och Britta Norgren klappade igen fullständig och gled in som 46:a. Hon har en bit kvar i de lite längre loppen och tydligen speciellt i klassisk stil.
Till skillnad från herrloppet verkade det gått väldigt fort hela tiden. Nu kom jag in i loppet i mitten men redan då var det redan väldigt utdraget. Jag är extra förbannad över att Follis kom precis före Kalla i mål. Jag satsade pengar (inte mycket, men ändå) på att Kalla skulle klå Follis… well well.
Kalla efter loppet
Läs mer: DN, Aftonbladet

Nu måste Sverige byta strategi det har varit svagt i Frankrike i 3år nu.
Det räcker inte med 4dagar träning på höjd. Man borde skippa Kusamo dels för att TV inte sänder och för att genomföra en seriös höghöjdsträning inför Frankrike nästa år. 14dagar på höghöjd helst ännu högre än denna vore av intresse att se resultat av. OS går nästa år på ännu högre höjd än Frankrike och laget måste hitta rätt före det.
Inlagd: 2008-12-06, 16:33
Skriven av: nisse