OS 10 km damer
Publicerat i 2025-26, OS Cortina
10 km fristil damer 12 februari klockan 13:00
Svenska deltagare:
Ebba Andersson
Frida Karlsson
Moa Ilar
Emma Ribom
Resultat OS 2022 (då klassisk stil nu fristil)
1. Therese Johaug, Norge
2. Kerttu Niskanen, Finland
3. Krista Pärmäkoski, Finland
6. Ebba Andersson
12. Frida Karlsson
19. Emma Ribom
20. Charlotte Kalla
God morgon – vad tror vi om vilka som får åka 10 km? De lär offentliggöra de uttagna under dagen idag.
Borde bli samma 8 som i skatihlon
Eftersom de som ska åka 10 km redan är utvalda och meddelade, skulle det väl kunna meddelas även det svenska folket! Det finns 2 självskrivna, sen finns det Ilar, Jonna, Linn och Ribom att välja mellan.
Tror Ilar får åka, vore konstigt annars. Då ska ledningen veta något mer om formen eller hälsan än vad vi gör. Sedan är jag inte helt säker på att Jonna vill åka. Tror hon känner att distansformen kanske inte är den allra bästa. Linn tror jag inte vill åka, så kanske att Ribom får ta på sig skejtpjäxorna. Men, men, bara spekulationer.
De åtta åkarnas resultat i världscupen denna vinter på just 10 km fristil intervallstart som har körts två gånger dels i Trondheim (första siffran) och dels i Davos (andra siffran):
1-x Andersson
2-2 Ilar
5-x Sundling
8-x Karlsson
13-x Ribom
16-4 Dahlqvist
x-27 Hagström
x-x Svahn
Hur man än vänder och vrider på det är det naturliga valet Ebba, Frida, Jonna och Ilar. Maja kanske första reserv med tanke på fjärdeplatsen i Davos som hon gjorde bra? Sen är frågan hur Ilars form är nu med tanke på insatsen i skiathlonen, det har hon och teamet på plats mera koll på än vi och skidorna var inte de bästa då heller om förstod det rätt.
Och vill Jonna åka eller avstår som Anders är inne lite på? Sen är Svahn kanske inte så aktuell heller med tanke på 10 km fristil intervallstart inte är hennes bästa gren och hjärntröttheten (uppståndelsen och alla intryck igår efter guldet).
Men ja vi får snart veta vilka fyra som får åka imorgon.
Min gissning är att Ebba, Frida och Ilar åker. Jag tror de inbördes kommer komma i den ordningen också. Jag skulle vilja vila Jonna men jag tror hon kommer vilja åka och då får hon det. Om Jonna inte vill så kommer Ribom åka, och det är rätt i så fall, vila Maja till teamsprinten och Linn till långa.
Linn will save herself for the relay.
Don’t be surprised if Sundling skips the race, she skied in Planica in this event and then lost her relay place. A mediocre race tomorrow combined with a strong race from Ilar would mean watching the relay on tv.
Jag vet egentligen inte varför jag ens svarar men LB det är komiskt hur illa du tycker om Jonna. Häromdagen sade du att Linn var den odiskutabelt bästa sprintern de senaste 4 åren och nu säger du att Jonna får titta på stafetten på TV om hon gör en dålig 10km. Du kan ju inte tro på det själv?
LB har ju rätt både att Svahn är bättre än Sundling och att Sundling petas från stafetten om hon är utanför topp 10 imorgon samtidigt som Ilar är på pallen
Att säga det betyder ju inte att man skulle ogilla Sundling. Men det känns som det surats ganska mycket här senaste dagarna från Ebba och Jonnas fans.
Ribom uttagen till 10 Km
Stefan, och LB.
Om Jonna var slutkvinna för Norska damlaget i stafetten så skulle de vara nästan lika stora favoriter som svenska laget är idag. Det säger allt, och det visar att ni är ute och cyklar. Eller vill ni på riktigt byta ut Jonna mot Ilar om nu båda tävlar i morgon och Ilar slår Jonna? Tror ni är ganska ensamma om den åsikten.
Bra uttagning!
Bra att vila Jonna, jag tror inte Ribom kommer på pallen direkt, men jag ville vila Jonna, Linn, Maja och Ribom kommer högre än Hagström på 10 fritt.
Ännu en värdelös uttagning. Jag tycker inte hålla tyst om detta trots att vissa här inne inte tycker att man skall få diskutera uttagningar
Vad hade du velat ha Swestam?
Och varför?
Tom: Jonna borde naturligtvis åka. Att hon självmant avstår tror jag inte på för fem öre. Såg hon hårt belastad i måfållan efter finalen igår? Nej, inte alls. Hon har ju tidigare sagt att hon vill åka allt i OS. Landslagsledningen vaskar en klar medaljchans.
Det är uppenbarligen en kompensationsuttagning av Ribom.
Jag tror Jonna missat pallen ändå, känns bra att hon avstår.
Märklig petning av Jonna får man säga. Att låta henne vila inför stafetten är inte helt orimligt, eftersom hon är den enda som åkt allt, skulle man kunna argumentera.
Men det enda sättet som Sverige kan bli slaget i långa stafetten är genom ett stort misslyckande med materialet eller en stor krasch, så att prioritera en utvilad Jonna i stafetten framför bästa laget på 10 km känns mycket tveksamt.
Man skall naturligtvis till varje lopp ta ut de som har bäst chans att prestera i respektive lopp och inte hålla på att spara åkare till senare lopp eller se till att alla i truppen får åka något lopp. För mig är det en sådan förlorarmentalitet det som landslagsledningen håller på med.
Ser man på nordisk kombination just nu så ser man att spåren är helt lösa och blöta, liknar Trondheim sista dagarna. Tror de kan rädda med lite mer saltning men det blir tunga 10 km i morgon.
Swestam: Jag håller med dig, detta stinker kompensationsuttagning. Detta påminner om VM 2023 då Jonna petades till stafetten till förmån för Maja som i sin tur hade petats i teamsprinten. Jonna berättade sedan i Sommarprat att hon bara ville skrika rakt ut när inte fick åka den stafetten och här hade hon dessutom uttalat innan klart och tydligt att vill åka 10 km. Suck.
Ruggigt lös snö i NOK. Kommer snön hålla hela OS?
Vansinne att Sundling inte kör. Vill hon inte bli en riktig skidåkare?
”Ganska gemensamt beslut”; säger Byström om Jonna.
Fan tro’t.
Fredriksson lutar åt att det är en petning.
Märklig dag.
Ribom borde skickas hem, sundling borde köra 10k
Alvar borde stanna, att han inte kör femmilen är generalerror. Dessutom given på stafett.
Är tanken att Jonna och Linn vilar till stafetten och teamsprinten?
Vet inte, jag vet att åtminstone jag vilar i OS-soffan.
Stackars Jonna… lär inte bli hennes favoritföre men är en medaljkandidat oavsett. Hoppas verkligen det är hon själv som sagt nej till att åka men verkar väldigt tveksamt. Maja borde väl dessutom gå före Ribom på 10 km fritt också…
Man måste nog tänka på vad loppen innan kan ha kostat två tuffa lopp för Jonna innan och lång dag igår för både Jonna och Maja. Med tanke på vad som är kvar tycker jag det är rätt
Jonna körde ju tätt program i Planica och då var inte milen bra även om sprinten och teamspinten var det.
Jag hoppas att Jonna och Linn har fått frågan men tackat nej. Och att dom sparas för toppning på stafett och teamsprint. Men bara att gratulera Ribom och hon kommer såklart ge 125%. Ingen missunnar Ribom att åka om hon blir uttagen.
Men återigen, OS handlar om medaljer och dom som har störst chans ska åka om de vill. Och jag har för mig att Jonna sagt inför OS att hon vill åka så mycket som möjligt.
Man lär ha meddelat Jonna att vid ett dåligt lopp riskerar hon petas till stafetten. Bättre prioritera återhämtning. Jonna har tidigare haft vissa problem med återhämtningen
Ingen Jonna på 10 km, det kunde man räkna ut på förhand, eftersom Landslagsledningen skickar åtta damåkare på ett OS där det finns ”Jobb” för sju. Jag gjorde en analys när damlaget togs ut och fann att sju hade galant klarat uppgiften med backup för ev. skador, men antagligen är lagledningen jätteskraj att någon ska bryta sig ut och starta träningen i egen regi.
Det är möjligt att Jonna fått frågan om ” är det möjligt att du släpper din plats på 10 km till din bästa kompis Emma” annars blir det ingen start för henne, vad svara man då om man heter Jonna? Min Idol!
Ja, om Ribom kommer topp 5, som sprinter, på de hårda OS-banorna är hon den sprinter med överlägset bäst distansresultat och…då skall hon ha teamsprinten.
.
Jonna Sundling sex OS-guld.
Still hilarious.
Skidexperter som “tuggat” om Jonnas stora chanser att sopa rent på OS26, tror ni fortfarande på guld i stafett, teamsprint och 50km F masstart?
Vad händer i morgon om lipsillen ER gör en dålig 10km fritt?
LS: Jag tänker inte svara på dina insinuanta kommentarer. Återkom om du är beredd att föra en saklig och seriös diskussion.
För övrigt är det väl inte så många härinne som har hävdat att Jonna skulle ta sex OS-guld.
LS: Du lever som vanligt i en egen fantasivärld. Ingen har tippat 6 guld till Jonna.
Det var da enda bra for de utenlandske konkurrentene at Jonna står over 10 km. Da finnes det en liten minimal sjanse for en bronsemedalje til noen andre, enn bare svensk, kanskje. Når det gjelder gull/silverm. er det vanskelig og finne noen andre løpere enn Frida og Ebba på toppen av pallen. Tar selvsagt forbehold at ”skia” er i orden, men ifl. Yr er det ingen forandring værmessig .. Men det blir svært ”seige” dvs, løse forhold, så kapasitets-løperne vil ha en stor fordel.
Under dagens løp hadde kombinertgutta store problem i de løse forholda, både nedover og sp. i svingene etter bakken.
Om det är så att Sundling blivit petad tycker jag det är fel. Hon är klart kvalificerad. Jag kan förstå poängen med att det blir slitigt att köra allt, men det beslutet tycker jag ska va Sundlings så länge hon är kvalificerad. Man kan rekommendera och övertala, men åkaren bör få bestämma själv. Dock verkar det lite konstigt att ledningen skulle stoppa Sundling med tanke på att Anger åker.
Oj!
Kommenterar Hård själv då i morgon måntro?
https://www.svt.se/sport/langdskidor/anders-blomquist-fick-latta-skador-i-busskollision
Dokumentär om Diggins, ”Threshold”, på gång att släppas i slutet av februari.
https://fasterskier.com/2026/02/the-new-diggins-documentary-is-a-crucible-of-elite-sport-and-mental-health/
https://www.usskiandsnowboard.org/news/threshold-untold-story-jessie-diggins-premieres-nbcs-peacock-february-23
Dags att tippa utgången imorgon. Ska vi se om jag kan knäcka Mannes supertips med de 3 första platserna rätt på lördagens skiathlon? Så jag tänker mig här att spika plats 1-4 för damernas 10 km:
Frida tar guldet.
Diggins tar silver och Ebba bronset.
Heidi Weng på fjärdeplats.
Diggins, Weng o Ebba ganska jämna på skiathon fristil. Ebba o Diggins borde ha en uppsida, Ebba hängde säkert på Frida lite för länge, Diggins hade inget att åka för. Diggins i övrigt något svårbedömd, menar hon att hon har känningar i något revben? Men varför åkte hon då en meningslös sprint – kan väl inte något större fel på henne då?
Weng såg faktiskt ruskigt bra ut i lördagens avslutande del, men det gick visst bara ett antal sekunder snabbare än Ebba/Diggins. Dessutom får man ha i åtanke att Weng brukar åka något sämre när det är individuell start, så det är därför jag placerar Weng just utanför pallen.
Därefter får vi se vad det blir – Stadlober, Simpson Larsen, Niskanen? o s v.
TA – I told you what would happen with the selection of the 10km tomorrow. Sundling understands she has nothing to gain tomorrow but could lose two Gold medals with a bad race hence let Emma have a start number.
Linn Svahn has been the best sprinter of the last 5.75 years, feel free to compare her head-to-head with Sundling…in fact any skier.
LB, din åsikt är din åsikt.
Linn Svahn 1.
Jonna Sundling 9.
Antal sprintmedaljer.
Jag tror på Heidi Weng i morgon. Imponerade sist i avslutande delen där hon gjorde sitt eget lopp. Jag tror hon är på pallen och säljer sig dyrt.
Jag tycker det är bra att Sundling för vila inför stafetterna. Hennes inställning i somras vara att köra alla sex lopp, men hon kan ha ändrat sig med anledning av att springbanan blev längre än väntat och att det är löst före imorgon.
Frida är favorit imorgon. Diggins och Ebba slåss om silvret. Om det inte var tungt före hade jag trott på Simpson-Larsen, men jag vet inte hur hon är i sådant före. Weng brukar vara bättre kvinna mot kvinna. Det vore bra med USA eller något annat land på pallen för sportens skull, men man bil ju såklart att Ebba och Frida ska vara på pallen.
Riktigt trist med Blomqvist nacke. Jag har semestrat några gånger i Italien och det känns inte särskilt förvånande att bussar krockar med varandra under ett OS i Italien.
Pelle: Jag satt och kollade på spanska nyheter och de hade ett längre reportage om en gråtande Lägreid idag.
Jag tror att Diggins – trots smärta i revbenen – går all in för att vinna i morgon. Mycket för att bevisa att det går, mot alla odds. På gott och ont. Men jag ser gärna att Sverige toppar de första- och andraplatsen som det blev i skiathlon.
Varför petas Calle på 15 km fritt?
Kalle: Calle har aldrig varit aktuell för 10km fristil för att han är mycket sämre på fristil än på klassiskt nu för tiden.
Kalle… Det är 10 km fritt numera. Calle petas för att han inte har tillräckliga fristilsresultat i år. Han är klart bättre i klassiskt. Så lösa förhållanden som det verkar bli passar honom dessutom väldigt dåligt, även om det inte är orsaken till petningen.
Tänkte lite på Björgen hur såg det ut för henne när hon åkte allt i OS 2014? 2010 och 2018 hoppade hon ändå över något lopp så även hon tycke det var tufft gå allt kan man nog tolka det.
.
Egentligen inget ont om Viaplay/TV6 och deras sändningar av världscupen, men, visst fan är väl SVT vinterstudion bättre, och dessutom, Hård & Blomman gör ett gediget bra jobb.
I studion – Anja Pärson – full pott! Hon är grym!
Kim Martin-Hasson – likaså, väldigt bra och cool även om hon naturligtvis kan hockey bäst.
Mathias Fredriksson – finns väl få som inte gillar honom, men 99% älskar Mathias uppriktighet och kunnande.
Andre Pops – som vanligt ett sympatiskt agerande med lugn och harmoni – en tillgång på SVT.
Charlotte Kalla – usch så tråkig och stel! Hon är ju en ikon och gjort allt och lite till för att popularisera längdskidor genom åren. Charlotte är dock inte skapt för att prata offentligt, tyvärr.
Anna Haag Jönsson – på plats i Val di Fiemme och där gör hon ett toppenjobb – inga floskler, bara sakliga uttalanden…
Kücken som också är med Anna Haag i utomhusstudion, han är glad och trevlig, men tyvärr alldeles för fjäskig och inställsam emellanåt.
Tror att pallen kommer att bestå av Diggins, Ebba och Frida, kollade startnr idag och de tre åker faktiskt direkt efter varandra, med en oseedad åkare mellan, med Diggins sist så amerikanskan kan åka på de andras tider om har bra rapportörer längs med banan, amerikanskan kommer garanterat att gå all in:
40. Ebba Andersson
42. Frida Karlsson
44. Jessie Diggins, USA
Tippar Diggins idag före Frida och Ebba. Dessa kan också ta medalj om har dagen:
32. Heidi Weng, Norge (bättre i masstarter men kapacitet finns)
46. Moa Ilar (kan åka på de andras tider men är superformen där?)
Om någon ska skrälla lite och ta medalj är det nog en av dessa åkare:
34. Helen Hoffman, Tyskland (ung åkare på väg upp, bäst i fristil)
56. Nadja Kälin, Schweiz (toppform i mästerskap, blev fyra i skiathlonen)
Är nervös för Fridas utgångsfart idag….
Nån som hört om dom kommer salta?
LS, jag tycker du har fel om Kalla, jag trodde det skulle bli som du skriver men så blev det inte, hon har varit riktigt bra. André Pops håller jag med om, liksom Anna Haag, också oväntat. Jag är en av dem som var tveksam till Viaplay men numera utklassar de SVT (om man har premium).
Jörgen, ditt tips känns tråkigt men korrekt. Visst hade det varit kul med en Drivenäs, eller en Niskanen på pallen istället för Diggins.
För övrigt borde det köras en tremil individuell start på alla mästerskap, också.
Vad tror vi om Ilar och Ribom?
Topp 10 men inte pallen?
Moa något före Emma väl?
Tom… Drivenes kör inte idag. Norge kör med samma lag som på skiathlon: Slind, Weng, Simson-Larsen, Fosnes.
Dom saltar vilket bör öka Diggins chanser, och även Ilars om formen finns.
Spännande att se vad Ribom kan göra. Alla fyra svenskorna borde kunna komma topp åtta åtminstone. Med svackan för de norska damerna, inga ryskor och Carl är konkurrensen svagare än på mycket länge.
Jag tror, men här har många här mycket bättre koll att man sparar Svahn till stafetten och att Sundling kör allt som är kvar.
Tippar också att man tänkt sig Dahlqvist/Sundling i teamsprinten. Dahlqvist imponerade stort i teamsprinten tidigare i vinter och krossade alla på sin sträcka och hon är starkare i fristil än i klassiskt.
Svahn-Andersson-Karlsson-Sundling i stafetten.
På femmilen ser jag gärna Ribom igen, ser henne som starkare än Ilar där.
Bara några spridda tankar.
Saltar dom nu dödar dom snön för resten av OS.
Live timing funkar inte
Diggins kan ha det lite svårt ibland i lösa förhållanden, åker extremt mycket på benstyrka, men tror hon kan bli farlig ändå med hennes vinnarskalle. Av bilderna igår att döma kan det bli stor skillnad i skidval idag, finns ju ett par åkare som har tillgång till gyllene skidor på slaskföre. Men saltar de på bitar av banan så kan det bli ojämna förhållanden.
Är det saltat och stenhårda banor hade man ju gärna haft Jonna…
Vallaföre? Tar hellre vallamissen nu än på stafetten om det måste komma någon.
Hårda spår där vi står i backen ut från stadion. Emma var glad åt alla tillrop när hon passerade. Har fö nog aldrig sett så relativt få norrmän men många svenskar på ett mästerskap utanför Norden.
Anonym… Men det är nog betydligt större risk för villamiss på stafetten, eftersom väntas komma nysnö. Kan bli regn istället dock.
Det verkar ösa ner snö. Helt ändrade förutsättningar jämfört med början av mästerskapet. Mer oförutsägbart före och det missgynnar tyvärr de svenska tjejerna. Ilar lär få svårt i detta före. Ebba gynnas möjligen.
Är det saltat och hårt känns det som att guldmedaljen är Diggins.
Eller det kanske inte snöar trots allt. Såg så ut under inslaget om Ilar. Plus gjorde det i Cortina nyss som ju är nära.
Inget snöfall alls, solen var framme en stund men molnigt nu.
Se upp för ukrainskorna
Frida Karlsson Fort-och-fort!
Nightmare Olympics for Ilar.
Will watch all of the other races on tv.
Och rätt coach-val att låta Sundling stå över. Hon hade inte haft chansen på guldet idag. Men stafettlaget verkar klart: Svahn-Frida-Ebba-Jonna. Ilar är inte i samma fina form längre.
Wow bara om Frida, i en klass för sig! Ebba fortsatt bra och Diggins fick sin medalj.
Norge fick in alla sina fyra bland de nio bästa, lite varning där inför stafetten. Tyskorna och finskorna kan inte vara nöjda med idag..
Ilar 11:a och Ribom 13:e. Kan konstateras att Ilar tyvärr inte är i formen hon varit tidigare i vinter.
Har nu mina lag klara inför stafetterna:
Teamsprint: Maja och Jonna
Stafett: Svahn, Frida, Ebba och Jonna.
Frida är snabbast mellan varje mellantid, till och med den superkorta 8.6 till 9
(Det var nåt knas med Ukrainas tider, de var tydligen inte 8 minuter före)
Big time, big time!
Man kan vinna eller så kan man krossa motståndet och det gjorde Frida idag!
Grattis Frida och grattis Ebba!
Varken Ilar eller Ribom kan nu vara aktuella för långa stafetten.
Hoppas de övriga håller sig friska.
Heja Sverige! Så roligt med guld och silver IGEN!
Bravo vallateamet! Måtte Frida och Ebba hålla formen hela vägen så att staffetten och femmilen blir svenskt guld och silver också!
Jörgen:
Tror du inte att det blir Linn och Jonna på teamsprinten?
Per: Jonna hade tagit silver så Byström vaskar en svensk medalj.
Helt sjukt bra lopp igen av Frida och även jätte bra av Ebba och en snygg dubbel härligt!
swestam: Det har vi ingen aning om Jonna hade. Loppen innan hade lika gärna kunnat sitta i benen och ännu mer till stafetterna då kanske vi åkt på minus där.
Swestam: Det tror jag också. Jonna hade inte rått på Fridas superform men silver ja absolut möjligt och då hade det ju blivit en till svensk trippel. Men facit får vi förstås aldrig utan bara vad vi tror. Jag tror vidare att Jonna är ganska sur nu men lojal som hon är kommer hon inte att säga eller visa något utåt, vi får höra det i Sommarprat om ett par år kanske?
jassa: Ja, du tror det. Det tror inte jag.
Så Jonna sliten efter målområdet efter finalen i sprinten?
Så här skulle det vara:
jossa: Ja, du tror det. Det tror inte jag.
Såg Jonna sliten efter målområdet efter finalen i sprinten?
Let Frida run in the team sprint,i can’t believe anybody thinks Maja will run.
No, Frida needs to leave VDF with 5 Gold
swestam: Det kan ändå slita efteråt som Haag var inne så jag ser igen självklarhet i att det blivit medalj och vad hade det kostat sedan det får vi inte veta nu.
jossa: Får man bara skriva saker härinne som man är 100% säker på?
OK, då vet jag att du inte har någon tro på Jonna,
Swestam: Ja, där fanns en stor medaljchans till men jag tror i alla fall inte att Jonna berövades ett individuellt guld för att ledarna vill säkra upp ett stafettguld. Det hade varit värre.
Per: Så bara för att Jonna inte hade en stor guldchans idag var det rätt att peta henne?
swestam: Klart jag har stor tro på Jonna som skidåkare men idag tycker jag det var rätt att vila henne. Så klart man ska skriva saker som inte är 100 men att det första men skriver efter loppet vad jag såg är att Byström vakar en medalj måste man få ifrågasätta
swestam: vaskar en medalj ska det stå
Jag vill gratta Frida och Ebba, fantastiskt!
Sen vill jag fortfarande se: Linn, Ebba, Frida, Jonna.
Maja, Jonna.
Då maxar vi chanserna.
Dagens guld-limmerick:
Ett lopp bättre än dagens från Frida
har jag nog aldig sett någon skida.
Är det Thereses snack
som har gjort henne lack,
och nu får konkurrenterna lida?
jossa: Själv så gör jag en analys och utifrån den drar jag slutsatser och formulerar sedan argument.
Du slänger ur dig att något kan inträffa (utan att ange någon sannolikhet för det).
Det första jag skrev efter dagens lopp var ett svar på något som Per skrev. Tydligen får man inte göra så utan man måste först skriva en självständig kommentar innan man svarar någon annan.
Swestam: Jag tyckte det var fel när jag såg uttagningen men blev i alla fall lättad över att det verkar som att Jonna inte missade en guldmedalj på det beslutet. Betyder det att det var rätt beslut? Det är väl ett exempel på att en åkares intresse av att få köra för sig själv får stå tillbaka för kollektivet. Så möjligen fel utifrån Jonnas perspektiv men rätt utifrån lagets. För i historieböckerna är det bara gulden som räknas. Men jag tycker i grunden att de borde ha låtit Jonna köra de första fem tävlingarna och stå över femmilen. Nu blir det väl alla kvarvarande lopp för henne.
Eller så här: Vinner de stafetten med 0,6 sekunder därför att Jonna spurtar ner en norska var det rätt. Vinner de stafetten med 1 min (eller förlorar den) var det fel.
Jättefin reklam för Sverige med två (och snygga) svenska tjejer högst upp på pallen, sjungandes nationalsången i solskenet på OS.
Förmodligen värt mer än vad svenska institutet gör. Ge statliga anslagen till längdskidåkningen!
En go dag uti Val di Fiemme
Viste Frida hvem som här bestemme
hu sa ”Johaug, fukk off
”se här kommer ett proff”
Di norske kan hållde sig hjemme
Snyggt Anders, vi körde på samma tema idag.
Heidi Weng är ändå för rolig. Efter loppet öppnar hon för att gå sistasträckan i stafetten, trotst att hon gillar startsträckan bäst, eftersom det är hennes tur att ta ansvar. Men det roliga är anledningen till att hon gillar startsträckan:
”Jag tycker bäst om att gå förstaetappen, men det är för att jag vet att jag kommer i tid till starten då.”
Den infallsvinkeln hade jag aldrig tänkt på, undrar om någon annan gjort det?
Dopingtesta Frida Karlsson
Denna formförbättring ej normal
Manne och Anders: Tack för era fina limerickar!
Johan: De dopingtestar alla som tar medalj efter tävlingen, det är obligatoriskt och står i IOC Anti-Doping Rules – Milano Cortina 2026 artikel 5 – Testing and Investigations.
.
Först och främst – grattis till Frida, naturligtvis, känns ju verkligen rättvist att hon äntligen få bli ihågkommen som Duracellkaninens efterträdare!
Vi är ju många många som genom åren väntat på att Frida skulle hamna på den exakta platsen hon nu befinner sig på.
Frida har ju alltid varit fenomenal, det vet vi alla, från junioråldern till VM i Seefeld till det alldeles otroliga 30km-loppet i Holmenkollen 2020 – finns massor av fina prestationer, vinnare av Tour de Ski osv osv…
Men många minns ju också chins i dörrposter, kollapserna i vissa skidlopp när ivriga Frida var på vinnarjakt – många negativa rubriker med överträningar och påstådda ätstörningar.
Fridas skidliv är ju lite av en sorts spännande och hoppfull roman med inslag förtvivlan.
Att hela tiden bli jämförd med Therese Johaug har nog varit jobbigare för Frida än många trott – men faktum är ju ändå att Frida tar sitt första individuella OS-guld som 26-åring medans Therese var 33 år när hon tog sitt första individuella OS-guld (Peking 2022, Skiathlonen) – intressant!
Visst, alla nördar här vet ju redan detta, men detta bör ändå påpekas för dom ej insatta.
Ebba kommer ju lite i skuggan av Frida just nu, men vi är ju riktigt stolta över Ebbas insatser, som i mångt och mycket liknar Ebbas prestationer bakom Johaug för ett antal år sedan. Nu har Frida blivit ryggen att jaga…
Väldigt ledsamt med Moa Ilar och hennes form – men Moa är ju knappast ensam om detta, eller hur?
Startfältet har ju rätt många som ’underpresterar’ sett till världscupssäsongen.
Att lipsillen skulle bli sämsta svenska var väl uppenbart redan från början – hon är väl bättre i klassiskt.
Dessutom, jag är 100% övertygad om att Jonna INTE skulle ha knipit en medalj idag ifall hon åkt! Jonna må vara stark, men denna utslagsgivande bana hade varit övermäktigt Jonna, tror jag…
Nu blir det spännande hur lagledningen tänkt sig framöver – egentligen borde Frida vara aktuell även för Teamsprinten då sprintbanan gynnar dom starka före dom snabba.
Hur som, stafettlaget lär väl redan vara på plats medans det är väldigt oklart i min värld vilka som åker dom två sista tävlingarna i OS.
Förresten, lite glad åt Jessie Diggins medalj är vi väl ändå?
Frida fortsätter krossa! Lär bli 4 guld för henne nu förutsatt fortsatt bra skidor framöver. Undrar om hon hade kunnat vara med och slåss om medaljerna även i sprinten med den form hon har? Hon är en utmärkt reserv till sprintstafetten om inte annat.
Johan: Tror du på allvar att Frida gjort en Johann Mühlegg? Seriöst?
LS: Håller med, tror inte Sundling hade klarat medalj idag. Är inte säker på att hon har den där absoluta toppformen just nu. I sprintkvalet borde hon normalt sett åkt snabbare än Svahn. Tror hon hade fått se sig slagen av Linn i finalen oavsett men undrar om vi inte har sett Jonna ännu bättre vid andra tillfällen. Kan ju vara skiathlonen som hängde i fortfarande såklart och det var nog inte helt fel att hon stod över 10 km även om jag hellre hade sett henne på start givetvis.
Med Ilars svaga form så borde det nu bli Svahn-Andersson-Karlsson-Sundling i stafetten, i den ordningen. Kan vara jämnt med Norge efter första två sträckorna men sen kan Frida skapa en lucka på tredje och låta Sundling cruisa in till guldet.
Många säger Dahlqvist i sprintstafetten men jag tycker Svahn ska köra den också som avslutare. Jag vill se Sundling dra sönder fältet på de udda sträckorna som på VM i Trondheim. Speciellt med tanke på att USA troligen kör Diggins som startåkare och hon vill också köra stenhårt från start som hon gjorde i Planica och Ribom då hade fullt sjå att orka gå med. Med Sundling där är det ingen risk att det sker. Vi vill inte ha en repris från Peking-OS då Jonna hela tiden var tvungen att jaga ikapp det Maja tappade. Det gäller att minimera riskerna för att säkra guldet. Lär bli guld även med Maja såklart men jag tycker Linn förtjänar att få så många guld som möjligt. Om hon har energin till det givetvis.
swestam: Visst du är överlägen mig på analys och jag bara slänger ur mig något så säger vi.
Hade inte Jonna åkt skiathlonen så hade du kanske tyckt vi även vaskat en medalj där för att det är inte vanligt att Jonna spränger sig som hon gjorde nu och åkt mer mot Weng gruppen i början
Det är są fint att Frida får visa vad hon kan och vem hon är. Vi är väl många som väntat på detta efter 2019 när man såg potentialen. Hon har haft otur och en del självförvållade problem genom åren och inte fått visa vem hon är. Många har tvivlat och sagt att hon är övervärderad med mera.
Jag anser att formen i OS ska ha störst betydelse för vem som kör stafetten. Hade Ilar blivit fyra och Andersson femma hade jag ändå valt Andersson, men ni förstår vad jag menar. Nu ville jag redan före OS ha Svahn på första och efter dagens lopp känns det givet.
Vem som ska åka sprintstafetten med Jonna är lite svårare. Det är tre varv på en tung bana pluss kvalet. Dahlqvist har rutin och gjort flera bra lopp i distans i år samt att hon inte kör stafetten och bör vara utvilad väger över så jag säger Dahlqvist. Frida skulle såklart vara bra på detta, men låt henne komma utvilad till femmilen och ta sitt fjärde guld.
Om vi ska vara lite negativa/försiktiga inför starten så behöver man inte säga mer än 21,22,23.
Nu heter sidan skidpepp så vi bör alla försöka njuta av vi just nu är inne i troligtvis det största vi kommer uppleva med svensk damskidåkning. Det är helt brutalt egentligen. Av de stora svenska skiddamer som vi haft så är i princip varannan med i landslaget idag.
Såklart synd om Ilar, Hagström, Ribom som inte är i toppform under OS. Det kan nog delvis ha att göra med att de känt en högre press att prestera under VC för att få åka i OS. På samma sätt som en del norska herrar som underpresterar. Ebba, Frida, Jonna, Linn och delvis även Maja har nog varit lite säkrare på sina platser.
Ja redan inför Trondheim tänkte jag att Frida kanske vinner alla distansgulden, men det blev inte så som bekant. Nu lär det i alla fall bli låga odds på Frida inför 5-milen.
En bra dag tycker jag på alla sätt faktiskt. Jag vill gärna att Linn ska få åka startsträckan på långa stafetten, och detta resultat tycker jag bör leda till en sådan uttagning.
Frida har nu krossat motståndet på två fristilssträckor efter varandra, och det verkar faktiskt som att hon just nu har allra störst övertag på konkurrenterna i den stilen, så jag tänker att Frida nu bör gå en tredjesträcka.
Som väntat kunde jag inte rå på Manne med mitt tips, men jag får vara nöjd även på den punkten. Frida vann, de andra två blev medaljörer i fel ordning. Heidi Weng utanför pallen, slagen av Slind med liten marginal. Det blev väl Slind som överraskade mest, hon såg kantig ut under skiathlons fristil, men kom tillbaka idag med nya krafter..
Vad gäller Moa Ilar och en stafett så var hon alltså runt 35 sekunder efter två norskor, och hon var dessutom efter alla de fyra norskorna, så det ser oroande ut. Då tycker jag verkligen att det är givet att istället skicka in Svahn på en klassisk 7.5, tror inte hon skulle släppa 35 sekunder på någon norska.
Om dagens lopp hade varit i klassiskt. Hade Frida vunnit med mer eller mindre? De sista säsongerna har man tänkt att Frida är lite bättre i klassiskt. Kan det ha att göra med fotskadan och när den är bra är hon lika bra i fristil. Bör hon få åka klassiskt i stafetten för att spara foten? Är Ebba bättre eller sämre i klassiskt/fristil just nu. Känns som om det enda lagledningen ska fundera över är vem som ska ta sträcka två och tre av Ebba/Frida. Generellt är det lättare att rycka i klassiskt, men hur är banprofilen under stafetten?
Jag tycker det låter konstigt att Byström skulle ha stoppat Jonna från att åka idag. Han kan ha avrått eller övertalat, men är tveksam till att han skulle hindra en klart kvalificerad åkare. Det känns i sånt fall som ett riskabelt agerande, som skulle kunna slå bakut. Med det sagt kan åkarna behöva prioritera mellan loppen. Vi har ett så starkt lag att kör man sig i sank kan man bli petad till nån av stafetterna.
Ilar hade 3 norskor före sig i Skiathlon med mellan 30 sekunder och 1.45 minuters avstånd, och idag (som sagts) 2 norskor med 35 sekunder före sig. Medan Linn krossade till och med Jonna. Om det inte är så att Byström tog ut stafetten som han tog ut sprinten, dvs direkt efter TDS så är det ingen diskussion om laget.
Inga chansningar, snälla det är tillräckligt osäkert med material och allt annat. In med Linn!
Stafettlaget är nog rätt klart Linn Frida Ebba Jonna bara hoppas vädergudarna är med oss vädret just nu ser ju inte så trevligt ut med snö och regn.
Tänker men på teamsprinten om den bli tuff så är det lite lockade med Frida där efter dagens uppvisning så hade hon nog mata ner dom andra men lär ite bli Frida utan Maja
Tror vi ändå har norskor som fått lite råg i ryggen i och med bra resultat, plus att Weng och co älskar att slå ur underläge, så stafetten kan bli ganska spännande ändå. Svahn är i stort sett oprövad på distans i år och startsträckor är inte lätta. Jonna är kanske inte i Trondheim-form denna gång vad det verkar. Frågan är var bronset hamnar. Tyskland, Schweiz, Finland, USA, Canada, Italien, Frankrike? Känns relativt jämförbara då de har tunna trupper med ett par relativt svaga kort.
jossa: Men kom med lite argument då istället
Manne,
Du skriver ”riskabelt agerande, som skulle kunna slå bakut”. Det får mig att tänka på femmilen 84 där Gunde fick starta i nästsista startgrupp trots dominans tidigare i mästerskapet och Wassberg fick fördelen att starta i sista startgrupp. Gunde var väldigt rasande/besviken över detta beslut.
Vad kan stoppa Frida på femmilen? Vilken insats idag.
swestam: Man kan väl säga att Jonna förlorade i Trondheim mot Ebba Diggings och Slind nu var alla dom mer utvilade än henne. En slut körd Slind och Jonna på Skiathlon var ändå Slind klart bättre, Lämnade det loppet en del frågetecken kring Jonnas distans form? Hur har hennes återhämtning varit ? Ska man man helt dissa att tränarens koll på henne som du gör? Plancia blev inte 10 km bra med samma upplägg innan visst längre sedan men ändå
Om det primära målet av SOK är att skicka deltagare till OS för att ta medaljer(oavsett valör), så borde självklart uttagningsprincipen vid enskilda lopp vara densamma. Alltså borde de med bäst förutsättningar att ta medalj alltid prioriteras först, såvida deltagaren själv inte kan eller vill. Att sådana beslut eventuellt kan såra någon eller inte tyckas rättvist borde därför inte ha någon som helst betydelse om ledningen har som intresse att följa SOK:s uppsatta mål.
.
Som flera här påtalar – VM19 och VM25 var stora triumfer för damerna i stafetten, men samtidigt minns vi väl dom andra tre stafetterna emellan (VM21, OS22, VM23) med lite vånda, speciellt 2021 med vallarbommar…
Så, låt oss inte ta ut några guld i förväg på dom tre damtävlingar som återstår. Mathias Fredriksson har ju redan guldet klart oavsett laguppställning för damlaget.
Ibland kan man komma på sig att det också är några herrtävlingar kvar – stackars pojkar som hela tiden kommer i skuggan av dom galanta brudarna!
Förresten, varför blev Alvar Myhlback hemskickad med buller och bång?
Att Anton Grahn blev övertalig direkt är en sak, men att skicka hem två herrar helt abrupt efter endast en enda tävling? Skumt…
Tysklands kollaps idag lovar inte gott för stafetten. Öppet om bronset?
jossa: Menar du att Jonna inte är i toppform? Slind har väl i grunden större distanskapacitet än Jonna så när Jonna inte fick till det på den klassiska sträckan (lösa föret och att hon gick för långt på rött när hon försökte gå med Frida och Ebba) så är det inte så konstigt att Slind fick en bättre slutplacering (samtidigt som Jonna kanske inte gick för fullt när medaljerna var körda). Jag menar att det Jonna visad upp i skiathlonen inte är överförbart till hennes form på 10km fristil. Och idag med helt annat före som passar henne bättre är jag övertygad om att hon hade tagit silvret. Jag tycker inte heller att hon visade upp någon dålig form i sprinten.
Och nej, när det gäller Jonnas icke-uttagning litar jag inte på landslagsledningen. Deras uttalanden igår var vaga och där det gick att tolka det som att Jonna inte hade varit överens med landslagsledningen. Och idag tolkar jag Byström som att man offrar Jonna för att Sverige skall vinna stafetten med en minut.
swestam: Jag håller med om att föret idag passa henne bättre. Men har hon sagt att hon inte gick för fullt? kolla ansiktet när hon går i mål, nog tror jag det var en väldigt tuff dag för Jonna. Sa ju även att det tog lägre tid att släppa det loppet än hon trodde två dagar. Ebba har slagit Jonna två gånger i år på 10 fritt att nu Jonna skulle slå en utvilad har jag svårt att tro samma med Diggins och Slind.
Jag vet inte om hon är i absolut topp form faktiskt på distans sprint formen var bra men då såg ju alla. Såg ju bra ut i Planica när hon åkt två lopp men sedan blev ändå inte 10 km bra med samma mellanrum mellan loppen har jag för mig.
Sköldmön Frida vann guld och ära i Melansborg.
Anders och Manne skaldade manligen.
Rimfrost prydde deras skägg.
jossa: Jag har för mig att hon antydde att hon inte gick för fullt på fristilsdelen när hon tappade kampen om guldet. Ja, det var tufft för henne men hon var återhämtad till sprinten. Hon sa att det tog en extradag för henne att återhämta sig men till sprinten var hon återhämtad. Och efter sprinten var hon inte alls belastad på samma sätt, det såg man i målfållan när hon firade sin medalj tillsammans med Linn och Maja.
Och att hon inte skulle slå Diggins? Diggins åkte ju sprinten också och har en revbensskada. Så det blir ju fel när du påstår att Jonna inte är utvilad men att Diggins är det. Och att hon skulle slå Ebba? Inför skiathlonen sa hon att hon såg fram emot fristilsdelen då hon gillade den knixiga banan med många kurvor utför. Jonna har ju andra fartresurser än vad Ebba har och hon har slagit Ebba förut på 10km fristil. Och när Ebba slagit henne på 10km fristil denna säsong har hon inte varit i toppform.
Så jag menar fortfarande att hon hade hade blivit tvåa igår om hon hade fått åka.
Ebba i aftonbladet: – Det var riktigt uttömmande. Det var längde sedan jag var så slut på slutet. Jag försökte bara göra det som huvudet sa åt mig och fortsätta pusha, men benen skrek bara ”stanna!”, säger Andersson.
Det är verkligen tuffa tävlingar i Val di Fiemme! Bra för våra svenska tjejer, som har vad som krävs. Ebba besegrade Diggins, Weng, Slind och Simpson-Larsen, vad mer kan hon göra? Men jämfört med Frida ser det ut som om alla andra åker med kryckor istället för stavar.. Jag misstänker att Fridas (och Linns) åkning kan få oss att underskatta svårigheterna därute i spåret.
swestam: Ja till sprinten var hon så klart återhämtad men att sedan vara bra form även två dagar efter den och fullt återhämtad igen är jag inte helt övertygad om och kunna utmana utvilade åkare ännu.
Diggins sprint belastning går ju inte ens i närheten jämföras med Jonnas hade Jonna åkt ut i kvarten hade hon så klart åkt milen.
Man kan ju så klart argumentera att Jonna inte var i toppform i Norge men sprint formen var bra även där hade nog blivit tvåa den gången efter Linn om inget hänt. Så Ebba var alltså toppad i Norge?