Mannes jul-quiz
Jag har knåpat ihop en liten quiz igen, för den som vill ha nåt annat att fundera på mellan julförberedelser, julbord och kalkonmiddagar. Skriv inte svaren här i tråden, så har fler chans att lösa quizen. Rätta svaren kommer strax innan årets Tour de ski-start.
Året som gick…
Det är snart nyår och dags att tänka tillbaka på det gångna året. Här följer några frågor som på något sätt berör skidåret 2025:
1. Det svenska damlandslaget har en fantastisk toppbredd. Förutom att vinna samtliga guld vid VM i Trondheim, togs många vinster i världscupen. Hur många svenska damåkare vann individuella VC-lopp säsongen 2024/25?
2. Vid U23-VM i år tog Rosie Fordham ett mycket sensationellt silver på 10 km fritt. Vilket land representerar Fordham?
3. I år blev Alvar Myhlback den yngsta segraren av herrklassen i Vasaloppet någonsin. Men vem är, genom sin seger 2010, den äldsta segraren?
4. Vid VM i Trondheim blev Jonna Sundling den första kvinnliga skidåkare att vinna 4 raka mästerskapsguld i sprint. Hur många sprintguld på raken har Johannes Hösflot Kläbo i och med segern i Trondheim?
Citatet – vissa citat från skidvärlden blir klassiker och lever kvar i minnet…
5. ”Skidåkning är ett hundliv. Jag önskar jag vore död” och ”Åk själv gubbjävel – så får du se hur det känns!” är mytomspunna repliker från skidhistorien. Vad hette åkaren bakom citaten?
6. ” Kom igen nu, upp till sista backen! Du får vila sen! ”. Gunde Svans peppande ord till Torgny Mogren har nog dom flesta hört. Men vid vilket mästerskap skedde detta? (Ort och år.)
7. ”Jag tycker att man kan stänga alla affärer, stoppa tågen. Alla ska följa det här loppet!” Vem var det som kom med denna uppmaning till svenska folket inför en VM-stafett?
8. ”Crazy bananas!” utbrast denna åkare, efter sin något överraskande sprintseger vid SM 2010. Vad heter åkaren?
9. ”Jag såg en röd dräkt, men trodde det var en funktionär” sade en svensk åkare efter att ha jagat ikapp Petter Northug på Cortina-Toblach-etappen av Tour de ski 2012. Vem är åkaren?
Skrällvinnaren – oftast blir det som det brukar, men ibland inträffar något riktigt oväntat. Skriv i rätt svar för dessa sensationella guldmedaljörer:
10. Finländskan som mycket oväntat vann OS-guldet på 5 km 1992?
11. Världsmästaren på 10 km klassiskt, herrar, vid VM i Falun 1993?
13. Vinnaren av damsprinten vid OS 2006?
14. Femmilssegraren från VM i Val di fiemme 2003?
Vem är utbytt i OS-guldlaget?
Olympiska stafetter är något alldeles extra. Här har jag listat några guldvinnare, men bytt ut en i laget mot en känd julprofil. Vem är åkaren som blivit utbytt?
15. 1964, herrar, Sverige: 1. Karl-Åke Asph. 2. Sixten Jernberg, 3. Janne Stefansson. 4. Jultomten
16. 2018, damer, Norge: 1. Lucia. 2. Astrid Uhrenholdt Jacobsen. 3. Ragnhild Haga. 4. Marit Björgen
17. 1984, herrar, Sverige, Herrar: 1. Thomas Wassberg. 2. Benny Kohlberg. 3. Kalle Anka. 4. Gunde Svan
18. 2006, herrar, Italien: 1. Fulvio Valbusa. 2. Giorgio Di Centa. 3. Pietro Piller Cottrer 4. Grinchen.
19. 2014, damer, Sverige: 1. Ida Ingmarsdotter. 2. Eva. 3. Anna Haag. 4. Charlotte Kalla.
Invecklad tankekedja
Ibland råkar man krångla till det i onödan, men i texten nedan har jag faktiskt gjort det avsiktligt. Fyll i dom skidåkare som sökes på fråga 20, 21 och 22.
I år tog Andreas Almgren Sveriges första VM-medalj på 10 000 meter vid friidrotts -VM. Han innehar också svenska rekordet på samma distans. Den förre rekordinnehavaren är en viss Jonny, vars bror är en framgångsrik svensk skidåkare (20) med både SM-guld i stafett och vasaloppsvinst på meritlistan. Vid dessa stafettguld i SM deltog oftast, förutom Sveriges mest framgångsrika skidåkare, även en stafettvärldsmästare ifrån 1987 (21), vars svåger är dubbel vasaloppsvinnare. Svågerns son (22) debuterade i den svenska landslagsdräkten i Världscupen i Trondheim i år.
För att förtydliga… På fråga 20 sökes löparen Jonnys skidåkande bror, på fråga 21 sökes stafettvärldsmästaren ifrån 1987 och på fråga 22 sökes åkaren som landslagsdebuterade vid världscupen i Trondheim i år.
Limericken
23. Jag har länge haft för vana att skriva limerickar efter svenska mästerskapsguld. Vem är åkaren som förärades med nedanstående limerick?
En småbarnsfar upp i Sundsvall,
uti skidåkning haver sig kall.
Blott en gång per år
ett skidlopp han går,
men han tar VM-guld i alla fall.
Nu är Mannes jul-quiz publicerad som eget inlägg här på Skidpepp, stort tack till dig Manne dina quizar och limerickar är väldigt uppskattade! Skriv inte era svar i tråden så har flera chans att lösa quizen.
Kul Manne! Den var riktigt klurig i år, ett par frågor går jag bet på om jag inte får googla och det tänker jag inte göra.
Anders… Aha. Det är lite svårt för mig att veta svårighetsgraden. Men tanken är att alla ska kunna något, men ingen (eller nästan ingen) ska kunna allt. Så det låter som du lyckades bra tycker jag! Och det viktigaste är ju att det är ett kul tidsfördriv.
God jul alla skidvänner!
Lika klurigt som alltid! Som vanligt är det mindre än hälften av svaren jag är någorlunda säker på. Det mesta från tiden före 2010 har jag glömt, eller förträngt…
Jättekul, Manne! Var tvungen att ta hjälp av hela familjen för att få det kört. :)
Som utlovat kommer här dom rätta svaren:
1. Det var 7 svenska damer som vann världscuptävlingar förra säsongen.
2. Rosie Fordham tävlar för Australien.
3. Jörgen Brink är den äldste vinnaren av vasaloppet.
4. Johannes Hösflot har 6 raka mästerskapsguld i sprint.
5. Arthur Häggblad var skidåkaren bakom citaten ”Skidåkning är ett hundliv…” och ”Åk själv gubbjävel”…
6. Det var på stafetten i OS Calgary 1988 som Gunde hejade fram Torgny med ovanstående citat. Att göra så var mot reglerna och Sverige kunde ha blivit diskade.
7. Frida Karlsson kom med uppmaningen om att stoppa tågen så att alla skulle kunna se stafetten vid VM 2021. Ett uttalande hon fick äta upp, eftersom det blev ett riktigt fiasko med vallabom för Sverige.
8. Det var Magdalena Pajala som spontant utbrast ”Crazy bananas!” till SVT efter sitt SM-guld.
9. Och så var det Marcus hellner som kom med det komiska citatet där Northug misstogs för en funktionär.
10. Marjut Lukkarinen, senare Rolig, tog det sensationella guldet på 5km i Albertville och även en ytterligare medalj.
11. Sture Sivertsen snuvade dom andra norska favoriterna på guldet på 10 km klassiskt i Falun 1993.
12. Jag ser att jag gjort det lustiga misstaget att hoppa över fråga 12…
13. Kanadensiskan Chandra Crawford vann sprinten i Turin.
14. Och Martin Koukal vann guldet på femmilen när Södergren blev tvåa.
15. Assar Rönnlund körde sistasträckan 1964 och ”Assar och ladan” blev ett känt begrepp.
16. Ingvild Flugstad Östberg körde andrasträckan åt Norge 2018. Världscupledaren Heidi Weng fick inte en plats i laget.
17. Jan Ottosson var normalt startman, men körde tredjesträckan 1984.
18. Sprintspecialisten. Cristian Zorzi avslutade när Italien vann stafetten 2006.
19. Och Emma Wiken körde andrasträckan vid Sveriges skrällguld i OS 2014.
20. Det är Sven-Erik Danielsson som är bror till Jonny Danielsson, den fd svenska rekordhållaren på 10 000 m.
21. Erik Östlund vann SM-guld med Dala-Järna tillsammans med Gunde och Sven-Erik.
22. Rikard Westin debuterade i landslagsdräkt i en värlscuptävling vid tävlingarna i Trondheim i år. Han är son till Håkan Westin, som är svåger till Erik Östlund.
23. Det var Johan Olsson som beskrevs i limericken.
Tack för de rätta svaren! Jag fick det till 11 rätt av 22 möjliga, så 50%. Knappt godkänt…
Ruben… Det var bra ändå, tycker jag, det är en svår quiz. Jag hoppas du och ni andra tyckte det var kul.
Manne: En tredje del kunde jag på rak arm, en tredje del hade jag ett hum om och en tredje del hade jag behövt googla. Kul men jag har inte så mycket kalenderkunskap i mitt huvud, särskilt för äldre tider.
Manne
Herlig quiz …
Men litt skuffende da, når du er 100% sikker på at ditt svar er rett, men så er det allikevel feil… ;)
På fråga 5 var det så, der mitt svar landet på Tomas Wassberg …